Očkovanie proti chrípke

Chrípkové vakcinácie bývajú používané na zníženie efektov chrípky počas sezóny. Keďže sú v globále každý rok 2 chrípkové sezóny, tak Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vytvára 2 vakcíny chrípky na každý rok. Vakcína sa tradične produkovala v oplodnených kuracích vajciach od roku 1950. Zvyčajne obsahuje vírus chrípky typu B a niektoré subtypy vírusu chrípky typu A. Vakcína je dostupná v podobe injekcie a nosového spreju, je produkovaná aby chránila ľudí pred vírusom chrípky ale jej efektivita trvá len asi rok, pretože vírus neustále mutuje a mení svoju formu.

Kto by sa mal dať zaočkovať???
- starší nad 65 rokov
- pacienti s chronickými chorobami srdca, pľúc a pečene
- pacienti so zníženou imunitou
- tehotné ženy
- zdravotní pracovníci
- ľudia žijúci v v zlých sociálnych podmienkách

Možné vedľajšie účinky: Začervenanie, nádcha, horúčka, bolesti hlavy, slabosť, upchatý nos, kašeľ, svalová alebo brušná bolesť, občasné zvracanie alebo hnačky

- tieto vedľajšie účinky očkovania sa rôznia od človeka k človeku a nemusia sa vôbec objaviť, záleží to na individuálnej odolnosti organizmu (zvyčajne miznú po 2 - 3 dňoch od vakcinácie)


Liečba chrípky

Konvenčná liečba:
Niektoré liečivá používané pri liečbe chrípky sa používajú na uľavenie od nepríjemných symptómov ale na samotný vírus nemajú žiadny vplyv. Pacientom s chrípkou sa odporúča veľa odpočinku, piť veľa tekutín a vyhýbať sa alkoholu a tabaku. Tiež sa veľmi odporúča teenagerom a deťom aby počas chrípky nebrali aspirín, pretože spolupôsobenie vírusu a aspirínu môže vyústiť do život ohrozujúceho ochorenia pečene.

Nekonvenčná liečba:
Niektoré homeopatiká a iné podobné liečivá sú taktiež veľmi rozšírené a predávajú sa ako doplnky výživy. Ich efektivnosť však môže byť spochybnená.

Magazín pre ženy Magazín pre mužov men.sk