Prasacia chrípka (vírus chrípky prasiat)

V skutočnosti je viac subtypov chrípky vyskytujúcej sa u prasiat - H1N1, H1N2, H3N1 a H3N2. V USA pred rokom 1998 prevažoval v populácii prasiat subtyp H1N1, taktiež sa vyskytoval subtyp H3N2 ktorý spôsobil obrovské straty producentom prasiat. O vakcinácii treba povedať, že jej efektívnosť závisí hlavne na presnosti zhody medzi aktuálne rozšíreným vírusom a vírusom vo vakcíne. Vakcinácia ako taká môže byť dosť nespoľahlivá kvôli neustálym mutáciám vírusu. Keď hovoríme o histórii prasacej chrípky, jeden z prípadov končiaci smrťou vojaka (1976, USA) naštartoval obrovskú vlnu hystérie, pretože bol tento prípad spájaný s pandémiou chrípky v roku 1918. Ľudia boli presviedčaní o nutnosti vakcinácie, našťastie len 24% populácie USA sa skutočne dalo vakcinovať, pretože očkovanie spôsobilo viac zla ako vírus samotný. Ďaľšie prepuknutie prasacej chrípky bolo na Filipínach v auguste roku 2007. Úmrtnosť bola nižšia ako 10%, v skutočnosti to bola cholera ošípaných, ktorá spôsobila v tomto prípade väčšie škody ako samotná chrípka.

Španielska chrípka

Chrípková epidémia známa ako Španielska chrípka sa objavila v rokoch 1918-1919 a spôsobila obrovské škody v Španielsku ale i v celej Európe a čiastočne i v USA. Je známa ako jedna z najničivejších epidémií v histórii pretože spôsobila smrť 25 miliónov ľudí na celom svete čo je dokonca viac obetí ako mala Prvá svetová vojna.

Vtáčia chrípka

Respiračné ochorenie hydiny a iných vtákov ktoré môže byť priamo prenesené na ľudí. Tento typ chrípky známy tiež ako typ H5N1 sa poprvýkrát objavil v roku 1997 v Hong Kongu kde usmrtil malé množstvo domestikovanej hydiny a pár ľudí. Znovuobjavenie tohto vírusu nastalo na zimu 2003 – 2004 v južnej Ázii kde taktiež zabíjal ľudí. Počty mŕtvych vtákov boli v stovkách miliónov – buď podľahli vírusu alebo boli zabité so zámerom predísť epidémii. Tiež bola hlásená viac než stovka úmrtí ľudí z týchto krajín. Menej bežná forma tohto ochorenia bola hlásená tiež v Holandsku a v iných Európskych krajinách. Je dôležité detekovať tento typ chrípky skoro, aby sa predišlo masívnemu šíreniu

Magazín pre ženy Magazín pre mužov men.sk